Молоткоподібна деформація пальців стопи

У цій статті розглянемо неприродне викривлення пальця(ів) ніг схожі з формою молоточка, курка, молотка, кігтя, бічне їх відхилення. Через що це відбувається, як виявляється, які операції при цьому роблять і чи завжди вони потрібні.

Причини виникнення деформацій пальців стоп

До причин появи таких деформацій належать:

 • Поздовжнє та поперечне плоскостопість
 • Вроджені дефекти фаланг та плюсневих кісток
 • Вальгусна деформація 1-го пальця
 • Вальгусна деформація стоп
 • Носіння незручного взуття, наприклад на 2 розміри менше або високих підборів
 • Ревматоїдний поліартрит

Ознаки та симптоми викривлення пальців

Пальці або палець знаходяться у неприродному положенні у вигляді молоточка або курка. Крім незвичного вигляду з’являються дуже болючі мозолі або натоптиші, через які, власне, пацієнти і звертаються до ортопеда, подолога, педикюрші. Часто це буває восени, коли після літнього легкого взуття доводиться надіти осіннє і збільшення «молоточків» влітку проявиться у менш зручних черевиках.

Види викривлення малих пальців

Молоткоподібна деформація пальців ніг або mallet finger – найбільш поширена патологія на стопі. Палець або пальці набувають форми курка або молотка з типовою омозолілістю по тилу міжфалангового суглоба. Найчастіше бувають викривлення других пальців на ногах.

Молоткообразная деформация пальцев ног
Молоткоподібна деформація пальця

Молоткоподібна деформація або mallet finger. Палець стає Г-подібної форми з постійно зігнутою дистальною фалангою та болючим натоптишем на його торці – нігтьової фаланги.

Молоткоподібна деформація пальців стоп

Кігтеподібна деформація пальців стоп. При цьому зігнуті пальці на ногах мають форму піднятих гачків. Найчастіше буває на двох і більше пальцях. Супроводжує неврологічними розладами, ревматоїдному артриту. Не рідко спостерігаю у любительок носити взуття на 1-2 розміри менше.

Когтеобразная деформация пальцев стоп
Кігтеподібна деформація пальців стоп

Клінодактилія. Викривлення пальців у горизонтальній площині. Не рідко трапляється на другому пальці. Причина – неправильна форма однієї з фалангів або травма. Клінодактилія – це, як правило, косметичний дефект, який може спричинити серйозні психологічні комплекси. Благо, операція при цьому не складна і вирішує проблему назавжди.

Клинодактилия
Клінодактилія

Варусна деформація 5-го пальця стопи – вона деформація Тейлора. При цьому відбувається викривлення мізинця на нозі всередину, а по зовнішній поверхні з’являється кісточка.

Діагностика

Консультація ортопеда-подолога Для продуктивної консультації бажано на неї прийти з рентгенограмами стоп у прямій, бічній та ¾ проекціях. При необхідності робиться УЗД, МРТ, КТ, але після призначення ортопеда.

Лікування

Консервативні методи: ортопедичні устілки , правильне взуття, масаж стоп та гомілок, девайси при деформаціях стоп.

Операції на пальцях ніг

Якщо неможливо виправити проблему консервативно, доводиться вдаватися до оперативних методів лікування. При деформаціях малих пальців застосовують як малоінвазивні втручання, так і реконструктивні операції. Сенс має бути зрозумілий пацієнтам – «поставити всі кісточки стопи на свої місця», тобто не відпиляти чи зрізати, а повернути у правильне анатомічне становище! Операція має бути мінімально інвазивною і при цьому вирівняти всі пальці на ногах.

Реабілітація починається одразу після операції. У перші години можна і потрібно займатися рухами в суміжних суглобах, ходити в туфлях Барука, а іноді й у звичайному взутті.

Часто задавані питання

 1. Чи можна виправити молоткоподібну деформацію пальців без операції?
  Іноді можна на початковій стадії за допомогою деяких пристроїв, але ними потрібно користуватися довго, а іноді постійно.
 2. Чи потрібний гіпс після операції?
  Ні, гіпс після виправлення малих пальців не застосовується.
 3. Під яким знеболенням відбувається операція?
  Вона легко переноситься під місцевою анестезією.
 4. Чи потрібно залишатися в клініці?
  Через одну-дві години можна буде піти додому.
 5. А можна вирівняти палець на нозі лазером?
  Чутки про лікування лазером надто перебільшені. В даний час при операціях на кістках він не застосовується. Можна лише зробити лазерну коагуляцію окремих мозолів чи бородавок.
 6. Але ж роблять малоінвазивні операції без розрізів.
  Так, такі способи є, коли з проколу під місцевою анестезією робиться міні-операція без залишення імплантів. І саме вона найбільш прийнятна при «випрямленні пальців ніг».
 7. Від чого залежить ціна операції?
  Від виду та обсягу втручання, анестезії, наявності імплантів.
 8. Чи можна корекцію деформації пальців ніг зробити відразу на обох ногах?
  Можна і це зараз робиться частіше, ніж операція на одній стопі. Записатися на консультацію можете на сторрінці.
 9. В яку пору року краще робити подібні операції?
  Немає ніякої залежності результатів операції та сезоном її проведення та реабілітації. Практична рекомендація – у зручний для пацієнта час з урахуванням того, що у перші тижні реабілітації будуть певні обмеження навантажень.

Більше відповідей на питання, що часто ставляться пов’язані з видаленням кісточок на ногах тут.

Резюме

Проблема хворобливої ​​деформації малих пальців – «молоткоподібний палець на нозі» зустрічається часто при Hallux Valgus («кісточка»), поперечному плоскостопості, використанні «неправильного» взуття та як вроджена, спадкова патологія і саме через неї більшість скарг на стопи. При неефективності різноманітних пристроїв та ортопедичного взуття, потрібно схилитися до рішення зробити операцію з корекції всіх або основних деформацій стопи та пальців.

Сучасні операції з усунення молоткоподібної деформації пальців виконуємо у Харкові. Приймаємо пацієнтів з інших міст України: Києва, Дніпра, Одеси, Запоріжжя і т.д. по тел.:+380955058547, +380976356696 (детали в разделе Контактна інформація).

Ознайомитись з відгуками після операцій можете на цій сторінці.

Якщо у вас виникли запитання, надішліть їх нам, заповнивши наведену нижче форму. Ми обов’язково відповімо вам на вказану адресу електронної пошти.

  Ваше імя (обязательно)

  Ваш E-Mail (обязательно)

  Тема

  Повідомлення