Лікування “кісточки” на ногах або Hallux Valgus

Вальгусне (зміщення назовні) викривлення великого пальця, які проявляються як шишки або кісточки на ногах мають спадковий характер, але в малій мірі зобов’язані модельного взуття з вузьким носком.

Що таке “кісточки” на ногах або Hallux Valgus

Вальгусна деформація великого пальця (зміщення 1-го пальця назовні), яка носить загальновживану назву – кісточки на ногах, або за медичною термінологією Hallux Valgus, є одним із найпоширеніших деформацій стопи. Деформація стопи відбувається через виступи по внутрішній поверхні стопи головки першої плюсневої кістки, а також збільшення, в міру прогресування хвороби, кісткового наросту – екзостозу. При цій деформації великий палець спочатку зміщується у бік 2-го, а згодом та інших чотирьох пальців. Таке становище називається «перехрещені пальці». Дуже часто паралельно з цією патологією виникає молоткоподібна деформація 2-го пальця, що викликає не менші проблеми у його власниці. Ще один тип деформації переднього відділу пов’язаний з варусним викривленням п’ятого пальця (зміщення мізинця досередини), який носить латинську назву Quintus varus, або кісточка кравця. При цій патології мізинець зміщується усередину у бік інших пальців. Деформація утворюється на зовнішній стороні ступні біля мізинця. У цьому місці може розвинутися хворобливий бурсит із почервонінням шкіри.

«косточки» операция

Діагноз та лікування кісточки на ногах

Зовнішнє викривлення великого пальця призводить до запалення в ділянці суглобової сумки (бурситу), з хворобливістю на внутрішній поверхні великого пальця. Деформація переднього відділу стопи завдає великих занепокоєнь та викликає порушення ходьби. Після кожного епізоду загострення, яке проявляється болем, набряком, а іноді і почервонінням в ділянці кісточки деформація посилюється, а стопа з роками набуває форми ромба. Підбір та носіння звичайного взуття ставати непростим завданням і доводиться вдаватися до послуг майстерень індпошиття, а згодом і до ортопедичних черевиків.

Причини “кісточки” на ногах

Деформація переднього відділу стоп, в основному зустрічається у жінок. В основі розвитку викривлення пальців лежить уроджена слабкість сполучної тканини, що веде до поперечного плоскостопості. Деформація зустрічається при багатьох захворюваннях, зокрема, при артриті.Розвитку деформації сприяє неправильно підібране взуття. Тісні туфлі з вузьким носком негативно впливають на стопу, змушують її набувати форми туфель, і поступово призводять до утворення вальгусної деформації великого пальця. Жінки, які мають викривлення пальців, найчастіше носять туфлі, які їм малі. Як жінки, так і чоловіки повинні зрозуміти, що носіння модельного взуття, туфель на високих підборах, черевиків з вузькими шкарпетками може спричинити прогресування деформації пальців аж до стану, коли потрібно хірургічна операція. Для того щоб уникнути операції потрібно дотримуватися низки лікувальних та профілактичних заходів.

Методи лікування вальгусної деформації стопи

На початкових стадіях зовнішньої деформації 1-го пальця полегшення приносить консервативне лікування hallux valgus з використанням теплих ванн для ніг, масажу стоп, протизапальних мазей і гелів: «Фастум-гель», «Гірудалгон», спрею «Живокост ».

Але, як правило, у поле зору ортопеда потрапляють пацієнти з уже запущеними формами поперечної плоскостопості, які у значній частині випадків слід оперувати. Раніше це звучало як вирок – операція, тривалий період у гіпсі, милиці 1,5-2 місяці і лише потім реабілітація. Серйозним проривом протягом останніх років стало те, що змінилося саме уявлення про процес реконструкції скелета стопи та можливість одночасного загоєння рани та реабілітації після втручання. Операція з видалення кісточок на ногах планується заздалегідь з урахуванням усіх видів деформації і ніякі «шишки» при цьому не відрізаються, а сенс операції полягає в тому, що кістки повертаються у своє правильне анатомічне положення (див. рентгенограму нижче). Іншими словами – гіпс і милиці скасовуються, мікроімпланти з біологічно інертного титану прийшли на зміну спицям, а ходити можна відразу після операції у зручних туфлях Барука. Стаціонар не більше 3 днів, а вже через 12 днів знімаються шви і можна приймати душ. Загальний термін лікування – близько 1,5 місяців. До звичайного взуття можна повернутися через 4 тижні. Модниці можуть користуватися модельним взуттям на підборах вже за півроку. І що важливо — за потреби можна оперувати одразу дві стопи!

Переваги сучасних оперативних методів

 1. Виправлення всіх видів деформації
 2. Операція проводиться як під наркозом, так і під місцевою анестезією (за бажанням пацієнта)
 3. Одночасна корекція обох стоп за необхідності
 4. Рання самостійна ходьба з 2-ї доби
 5. Перебування у стаціонарі 2–3 доби
 6. Коротка реабілітація

Профілактика кісточки на ногах

Кращим способом не допускати Hallux valgus і прогресування хвороби при вже наявній «кістці» — це носіння раціонального, правильно підібраного взуття людям, які страждають на деформацію переднього відділу стопи, рекомендується носити взуття з просторим носком і каблуком не вище 5-ти см.

Для профілактики прогресування деформації та для комфортного відчуття стопи рекомендуються спеціальні ортопедичні пристрої. До них належать ортопедичні, індивідуально підібрані термопластичні устілки фірми Sursil або ін з пелотою (метатарзальний валик) під поперечне склепіння стопи, масаж стоп, лікувальна фізкультура. Ці консервативні засоби можуть призупинити розвиток деформації, полегшити біль та створити здорове середовище для функціонування стопи.

Операція Scarf, Weila-mini, Homan

рентгенограмма «косточки» операция «Косточки» операция

Рентгенограма до операції та після операції

Пацієнт С. 70 років

Діагноз: Двостороння поперечно плоскостопість. Вальгусна деформація 1-х пальців 3 ступеня. Молоткоподібна деформація 2-х пальців. Патологічний вивих 2-го пальця лівої стопи. Метатарзалгії обох стоп.

Операція Scarf, Akin, Weila, Homan

фото до и после операции на косточках на ногах

после операции косточки на ногах туфли барука пациенка в туфлях Барука

Пацієнтка у туфлях Барука

Запис на консультацію до доктора ортопеда-травматолога Хмаренко О.М. по тел.:+380955058547, +380976356696 ( деталі в розділі Контакти).

Якщо у вас виникли запитання, надішліть їх нам, заповнивши наведену нижче форму. Ми обов’язково відповімо вам на вказану адресу електронної пошти.

  Ваше імя (обязательно)

  Ваш E-Mail (обязательно)

  Тема

  Повідомлення