Про мозолі, натоптиші, «молотки» та малоінвазивну хірургію стоп

Мало хто не стикався у своєму житті з мозолями або натоптишами на ступнях і пальцях ніг. Іноді це проходить непомічено, але бувають випадки, коли біль від вашого мозоля вдесятки разів перевищує його розміри.

Причина появи мозолів та натоптишів на ногах

Часто мозолі або омозолелості виникають у місцях тиску взуття, швів від шкарпеток і панчох після тривалої ходьби, інтенсивного заняття спортом, наприклад у стаєрів. Ну, тут усе зрозуміло: хочеш позбутися — прибери причину. Куди складніше, коли і взуття відповідає, і шовкові шкарпетки, і «пробіг» менш марафонського в день, а «улюблена» мозоль або натоптиш займає всі ваші думки.

мозоли натоптыши

Коли причина не у взутті, а зсередини

Найбільш складні «болячки» виникають від причин не зовнішніх, а внутрішніх і обумовлені деформацією суглобів і кісток стопи, плоскостопості як поздовжнього, так і поперечного, артрозів, ревматоїдного поліартриту, наслідків травм, неврологічних порушень та ін.

Мозолі на ступнях також утворюються у місцях тертя пальців одне одного при наявності невеликих кісткових наростів фаланг пальців. Вона може мати м’яку та тверду структуру. М’які мозолі утворюються переважно між четвертим і п’ятим пальцями ноги, тверді — на кістковій частині пальця (зазвичай на мізинці).

Лечение мозолей на пальцах

При поперечному плоскостопості через неправильне навантаження на передню частину стопи збільшується тиск на головки 2-3 плюсневих кісток – подушечка біля основи 2 і 3-го пальців, а також сумно відома «кісточка»(вона ж «шишка») біля основи одного пальця, хибно названа подагрою. Через деякий час там з’являються болючі натоптиші – це ділянки потовщеної, огрубілої, омертвілої шкіри. Вони утворюються для захисту шкіри та підшкірних структур від тиску, тертя та пошкоджень. Спочатку візити до педикюрші чи самостійні методи виведення ущільнень дають певний ефект, але згодом це призводить до зворотного результату — натоптиші забираються, а біль від цього лише посилюється і кожен крок дається як по битому склу. Ще одна маленька, але дуже неприємна мозоль виникає на деформованому у вигляді зігнутого коліна другому пальці стопи і змушує його власників (частіше жінок) ходити у взутті на 2-3 розміри більше, а то і в калошах влітку, і валянках взимку. Називається така хвороба — «молоткоподібна» деформація пальця.

Мозоль пальца

Як визначити наявність мозолів?

Мозоль чи натоптиш можна виявити під час медогляду. Лікар поставить вам питання щодо вашої роботи, хобі та типу взуття, яке ви носите. Якщо проблема полягає у структурі кісток, призначається рентген.

Не плутати з бородавкою

Мозоль може бути сплутана з бородавкою. Бородавки більш чутливі і болять при обертанні з боку на бік, тоді як мозолі і натоптиші зазвичай болять при безпосередньому натисканні.

Звичайна або підошовна бородавка може виглядати як мозоль або натоптиш. Однак мозолі та натоптиші виникають внаслідок тертя чи тиску, тоді як причиною виникнення бородавок є вірус (вірус бородавки людини). Хоча не виключена поява бородавки при поперечному плоскостопості в місці кісткового виступу, що вдвічі болісно.

Мозолі та натоптиші на ногах – лікування в домашніх умовах

Спочатку ви можете застосувати методи догляду за ногами в домашніх умовах, вибираючи зручне взуття, використовуючи пемзу та безрецептурні препарати, що містять саліцилову кислоту.

У разі таких захворювань, як діабет, ураження периферійних артерій або периферична невропатія, або будь-якого іншого стану, що викликає проблеми кровообігу, перш ніж почати лікування мозолів, проконсультуйтеся у вашого лікаря.

Лікування мозолів на пальцях ніг

Універсального методу лікування всіх перерахованих вище проблем немає. У кожному даному випадку ефект досягається при усуненні причини. Мозолі і натоптиші, що виникають у місцях кісткових виступів, деформацій і при плоскостопості, зменшуються при правильному підборі ортопедичних устілок, силіконових вкладишів, гелевих міжпальцевих перегородок, але, як правило, без усунення причини внутрішнього кісткового виступу позбутися повністю хворобливих мозолів. Благохірургія стопи останнім часом просунулась досить далеко і період лікування та реабілітації йдуть паралельно, швидко, без госпіталізації пацієнта. Малоінвазивні методи операцій без розрізів, які застосовуються автором цієї статті, дають стійкий позитивний ефект. Показання до хірургічного лікування з проколів шкіри — існуючі мозолі, натоптиші, «молоткоподібні» деформації пальців, складні деформації стопи.

Показання до малоінвазивного (з проколів шкіри) оперативного лікування

 1. Длительно существующие болезненные мозоли, натоптыши в области стоп — 1 год и более.
 2. Каузалгічний характер болю (інтенсивний пекучий біль).
 3. Неефективність консервативного лікування.
 4. Труднощі підбору взуття.
 5. Наявність грубих анатомічних деформацій – “молоткоподібні” пальці кісточки великих пальців, пальці, що перехрещуються, поперечна плоскостопість з болючими натоптишами.

Переваги малоінвазивної хірургії стоп

 1. Втручання виконується без розрізу
 2. Непотрібна госпіталізація
 3. Навантаження на стопи без обмежень з 1-го дня
 4. Немає вікових обмежень
 5. Знеболення – адекватна місцева анестезія

мозоли ног малоинвазивная хирургия

Про що слід задуматися

будьте обережні, зменшуючи мозоль або натоптиш за допомогою пемзи. Якщо ви видаляєте більшу частину і заходите занадто глибоко, може виникнути кровотеча, і, як наслідок, зараження.

Також не слід погоджуватися вирізати саму мозоль хірургічним шляхом методом електрокоагуляції та ін. без втручань на кістковій основі.

Деякі підкладки для мозолів містять усередині ліки. Це, як правило, надмірно пом’якшує мозоль і може викликати інфекцію. Тому необхідно обережно використовувати цей тип підкладок.

Якщо мозоль або натоптиш на вашій ступні болить і не проходить, вам може знадобитися огляд у лікаря, що спеціалізується на лікуванні захворювань стоп (лікар-ортопед).

Методи профілактики

Появі мозолів і натоптишів можна запобігти, зменшуючи і обмежуючи тиск на шкіру ступнів.

Носіть зручне, просторе взуття з широкою передньою частиною.

Одягайте відповідні за розміром шкарпетки. При можливості намагайтеся більше ходити босоніж, особливо в теплу пору року по траві, піску. Уникайте тривалого носіння взуття на високих підборах (вище 7 см) і якщо не можете від нього відмовитися повністю, то користуватися ним можна не більше 2 годин поспіль, особливо при поперечному плоскостопості та наявності кісточок біля основи великих пальців.

Вальгусне (зсув назовні) викривлення великого пальця та інші ортопедичні деформації мають спадковий характер, але не малою мірою зобов’язані модельного взуття з вузьким носком.

Запис на консультацію до доктора ортопеда-травматолога Хмаренко О.М по тел.:+380955058547, +380976356696( деталі в розділі Контактна інформація).

Якщо у вас виникли запитання, надішліть їх нам, заповнивши наведену нижче форму. Ми обов’язково відповімо вам на вказану адресу електронної пошти.

  Ваше імя (обязательно)

  Ваш E-Mail (обязательно)

  Тема

  Повідомлення