Чи варто оперувати Hallux Valgus («кісточки» на ногах) — бути чи не бути операції

Мова в цій публікації піде про широко відому у вузьких колах тему «кісточек» ніг, вони ж – «подагра», вони ж – «гулі», вони ж – hallux valgus. Останнє визначення – правильний ортопедичний термін. І ми спробуємо розібратися в «простому» на першому погляді питанні: — А чи варто їх видаляти?

Здавалося б, все не складно – є діагноз, є видима проблема, отже, є показання до операції. Але все не так просто, як здається. Я б розбив розгляд цього завдання на кілька етапів.

I Визначення показань до операції з видалення кісточок на ногах

1. Наявність скарг у самого пацієнта (не плутати з рекомендаціями знайомих, родичів, наприклад: “У тебе таке(!), а ти нічого не робиш”)…
халюс вальгус операцияДо скарг відносяться: болі в стопах під час і після навантаження, наявність деформацій, які ускладнюють підбір та носіння взуття, нерівномірне зношування взуття, наявність хворобливих «кісточек»,натоптишів і мозолів, а також ран, що тривало не гояться, в їхній області.

2. Постановка діагнозу безпосередньо фахівцем із зазначенням виду та ступеня деформації. Тобто, визначення медичних показань до операції, якщо вони взагалі існують. Діалог з ортопедом типу: «Мені здається, що таких кісточок (як варіант — широких стоп), як у мене, немає жодної моєї подруги, і вони мені кажуть…» не є достатнім для обґрунтування необхідності операції! Адже в даний час хірургія стопи зазнала серйозної трансформації, і необхідність втручання хірурга прораховується математично після вимірів основних та другорядних кутів нахилу та довжин кісток стопи.

II Визначення обсягу втручання

вальгусная деформация стоп операция 1. Деталізація обсягу самої операції. Якщо ще недавно ортопеди могли запропонувати операцію зі зменшення або видалення власне «кісточки», то зараз цілком можливе одночасне усунення цілого ряду проблем: «кісточки», натоптиші, хворобливі мозолі пальців, виправлення деформації пальців та інше.

2. Операція з видалення кісточок лише з однієї чи одночасно обох стопах. В даний час оперативне втручання на обох стопах, за наявності показань, стало правилом, але бувають ситуації, коли це зробити неможливо, і друга стопа оперується через 3-6 місяців.

III Часті питання, пов’язані з операцією Hallux Valgus (Халюс Вальгус)

1. Під яким знеболюванням, а можливо, наркозом проводиться операція?

Найчастіше можливе проведення оперативного втручання під провідникової чи місцевої анестезією. Це сучасний, адекватний вид знеболювання, який дозволяє зробити операцію безболісною з мінімальними наслідками для організму. Наркоз можливий і пропонується тим, хто не може настроїтись на «ефект присутності» в операційній.

2. А як же гіпс і скільки ходити з милицями?

Можу вас заспокоїти – гіпс і «ходіння по муках» з милицями я скасовую! Це не жарт, а реалії сьогодення. Сучасна хірургія стопи дозволяє уникнути цих архаїзмів. В даний час «просунуті» ортопеди застосовують титанові мікроімпланти – гвинти типу Герберта або Барука, мікропластини з кутовою стабільністю та ін, які надійно утримують кістки стопи без застосування гіпсових пов’язок, навіть за умови вертикальних навантажень та ходьби без милиць.

3. Коли можна ходити?

Як правило, наступного дня.

4. Скільки днів після операції необхідно бути в стаціонарі?

Зазвичай 2 дні.

5. Чи можлива операція без госпіталізації?

Іноді можлива при невеликих обсягах втручання.

6. У чому ж власне можна ходити, невже у звичайному взутті?

На щастя — це не гіпс, але й не модельні туфлі, туфли барука операция косточкиа досить зручні туфлі Барука, що нагадують літнє взуття на липучках, з варіантом трансформації на зимово-осінній період.

7. А як довго потрібно ходити в туфлях Барука?

Достатньо 4-5 тижнів з наступним переходом на звичайне взуття з невеликим підбором.

8. Коли можна приймати душ, ванну, робити масаж?

Ортопедичні устілки, період непрацездатності та низка інших питань вирішуються в індивідуальному порядку з хірургом-ортопедом, який оперуватиме вас.

9. Від чого залежить вартість операції з видалення кісточок на ногах?

Насамперед від виробника імплантів (бренду) та їх кількості.

10. Операція на одній стопі коштує вдвічі менше, ніж на двох?

І тут є помилка. Оперувати при необхідності вигідніше одночасно обидві стопи, так як це дорожче не більше ніж у 1,5 рази.

11. Наскільки ймовірним є рецидив?

«Моя сусідка робила таку операцію, але в неї через кілька років зросла така ж шишка»… — Імовірність рецидиву за сучасного підходу значно зменшена і становить не більше 10%. В останні роки переглянуто самі підходи до методів виправлення деформацій стопи. Тобто, ніхто не видаляє кісточки, шишки та інше. Сенс операції полягає в тому, що кістки встановлюються на свої місця з одночасним профілактуванням можливих зсувів за рахунок змін тяг м’язів та сухожилля. Однак ймовірність невдачі існує, коли за операцію беруться стопи, що не підготовлені в області хірургії. Тема оперативного лікування «шишок» останнім часом популяризується в інтернеті та на телебаченні. Пацієнти звертаються до травматологів, хірургів, ортопедам у кваліфікації яких не було причин засумніватися раніше. Але якщо лікар не має спеціальної підготовки з операцій на стопі протягом останніх 5-7 років і оперує менше 50 стоп на рік, існує ймовірність його низької кваліфікації. Перевірити це легко. Запитайте як буде називатися Ваша операція (ціла лінійка операцій, придуманих на зорі хірургії стопи важливі як історія і зараз не застосовується: операція Келлера Брандеса-1905 (!), Шеде-Логрошино-1948, Бойчева, Крамаренко, Вредена…, доморощені методи), чи всі проблеми зі стопами (пальцеві мозолі, натоптиші, деформації пальців) вона передбачає виправити або лише видалення «шишки», як це робив 120 років тому хірург Шеде, попросіть дати Вам кілька телефонних номерів оперованих ним раніше, а після спілкування вирішіть самі.

12. Необхідність у титанових імплантах довічна?

Ні, сенс знаходження їх у стопах 6-10 місяців. Надалі функція фіксації втрачається і гвинти можна видалити, але не обов’язково, тому що реакції тканин на титан не буває.удаление косточки на ногах

13. Кому не можна робити такі операції?

Кількість протипоказань не велика і все ж таки їх необхідно згадати:

а) тяжкий цукровий діабет;
б) ожиріння 3-го ступеня;
в) куріння;
г) тромбофлебіт судин нижніх кінцівок;

14. До якого віку можливі операції на стопах?

За наявності показань та відсутності протипоказань, обмежень за віком немає.

15. Який період непрацездатності після операції?

Він залежить від виду роботи, складності операції, мотивації якнайшвидшої реабілітації пацієнта. Наприклад, у моїй практиці був випадок, коли пацієнтка, боячись втратити роботу продавця супермаркету, через 3 тижні після операції працювала по 12 годин на добу, весь день на ногах, але, на щастя, у туфлях Барука, про що вона зізналася пізніше. Результат, до речі, був чудовий. І все-таки, період реабілітації зазвичай становить 1- 1,5 місяці.

16.А після операції залишаться шрами?

Так звані післяопераційні рубці дуже малі і видно протягом кількох перших місяців, а вже через півроку, ледь помітні.
косточки на ногах операция

17. А як больовий синдром?

«Моєю знайомою зробили операцію. Ноги стали гарні, але сильно болять»… — Дуже часто мої пацієнти погоджуються на операцію не через косметичні дефекти, а через болі в ногах, які проходять після відновлення нормальної анатомії стоп.

18. У яку пору року потрібно робити операцію?

В будь-яке. Більш важливо, щоб це був зручний для вас період життя, і 1-1,5 місяців післяопреаційного періоду присвятити власної реабілітації без форс-мажорів на роботі, в бізнесі і т.д. Є винятки з правил, наприклад, пацієнти з ревматоїдним поліартритом, які часто поводяться з проблемами стоп. У цих випадках слід уникати періодів сезонного загострення.

Сучасні операції при вальгусній деформації великого пальця стопи

Сучасні операції з виправлення ортопедичних деформацій стопи зробили революцію в ортопедії за рахунок значно покращених результатів, можливості раннього навантаження, короткого періоду перебування в стаціонарі (1-2 дні), відсутності таких «принад» як гіпс і милиці, і гарних ранніх і віддалених результатів. Обґрунтованість операції складається з конкретних скарг у пацієнта та наявності медичних показань за результатами ортопедичного огляду, плантоскопії та оцінки рентгенограми. Планування операції завжди індивідуальне і включає виправлення всіх видів деформації стоп («кісточки», викривлені малі пальці, натоптиші, мозолі та ін.). Не варто наполягати на операції з міркувань косметики. Основний сенс операції полягає у виправленні зміненої анатомії стоп, що виправляє не тільки стопи зовні, а й позбавляє пацієнтів хворобливих відчуттів. Період реабілітації становить від 3 тижнів до 1,5 місяців. Протипоказанням до операції є цукровий діабет, ожиріння 3 ступеня, куріння, тромбофлебіт.

Сучасні операції з видалення шишок на ногах виконуємо в Харкові. Приймаємо пацієнтів з інших міст України: Києва, Дніпра, Одеси та ін. за тел.: +380955058547, +380976356696 (деталі у розділі Контактна інформація).

Ознайомитись з відгуками після операцій можете на цій сторінці.

Якщо у вас виникли запитання, надішліть їх нам, заповнивши наведену нижче форму. Ми обов’язково відповімо вам на вказану адресу електронної пошти.

  Ваше імя (обязательно)

  Ваш E-Mail (обязательно)

  Тема

  Повідомлення

  Submit your review
  1
  2
  3
  4
  5
  Submit
       
  Cancel

  Create your own review

  Лікар ортопед Хмаренко Олександр Миколайович
  Average rating:  
   0 reviews