Плоско-вальгусна деформація стоп
Тема плоскостопості, що набила оскому, залишається актуальною і донині.
Останнім часом, я б навіть сказав, справа отримала новий виток, через можливості, що з’явилися, у ортопедів. Тут мова піде про плоскостопість, вальгусну деформацію стоп, Х-подібну деформацію ніг, способи їх розпізнавання та сучасні підходи лікування.
Що таке плоскостопість?
У стопи є 3 склепіння, якщо хочете – арки, для міцності та пружності одночасно. Дві з них поздовжні та одна поперечна. Найбільш відома внутрішня поздовжня, що йде від першого (великого) пальця з внутрішньої частини стопи до гомілкостопа. Симетрична їй – зовнішня проходить від мізинця до гомілковостопного суглоба. І поперечне склепіння — від головки першої до п’ятої плюсневої кістки.
Всі разом вони роблять стопу триплощинною біоресорою, що робить ходу легкою та стрімкою.
Що таке плоско-вальгусна деформація стоп?
Ще важливо як стопа пов’язана з гомілкою та під яким кутом! При певному правильному стані суглобів, кісток, зв’язок і м’язів у положенні стоячи видно, що стопа знаходиться в осі гомілки. При відхиленні п’яти назовні, а гомілковостопного суглоба всередину має місце вальгусна установка стопи. Це часто супроводжує плоскостопість і називається плоско-вальгусною деформацією стоп, хоча може бути і ізольованим станом — вальгусна установка стоп, тобто склепіння хороші, але є «завал стоп» назовні.
Що таке Х-подібна деформація нижніх кінцівок (Х-подібні ноги)
Не завжди патологія. Тим чи іншим народам, націям властивий певний морфотип. І в цьому ряду Х-подібні ноги з невеликим кутом відхилення гомілок (5-7 градусів) притаманні жінкам європеоїдної раси, що навіть входить до зразка красивої, правильної фігури у моделей. До певної межі це не впливає на ходу, стійкість до вертикальних навантажень, спорту. При вираженому Х-положенні гомілок відбувається відхилення стоп назовні, тобто їх вальгусна деформація. І є зворотний механізм – нестійкі вальгусні стопи можуть сформувати патологічні Х-подібні ноги. При будь-якому поєднанні ця форма ніг призводить до перевантаження внутрішніх зв’язок колінних і гомілковостопних суглобів і вираженого больового синдрому.
Вальгусна деформація стоп у дітей. Причини та симптоми.
Найчастіше вальгусна установка стоп проявляється вже у ранньому дитячому віці. Не випадково новонароджених дітей хірурги оглядають уже в пологовому будинку.
Діти та підлітки при цьому можуть скаржитися на швидку стомлюваність, неможливість виконувати деякі спортивні вправи, особливо пов’язані з ігровими видами(футбол, естафети та т.і).


Лікування плоско-вальгусної деформації стоп у дітей
Що робити, якщо у дитини плоско-вальгусна деформація стоп (клінічні поради)
- Не впадати в паніку, оскільки ця ситуація керована.
- Намагатися тримати вагу дитини в оптимальних межах
- відмовитися від памперсів у віці 1-1,5 року, оскільки це призводить до надмірного відведення стегон і відповідно стоп
- Користуватися ортопедичним взуттям із жорсткими берцями
- При першому ступені деформації робити вправи та масаж для зміцнення склепінь стоп та м’язів гомілок.
- З віку 4х років користуватися індивідуальними ортопедичними устілками та робити їх корекцію 3 рази на рік.
- Спостерігатися у ортопеда не менше 1 разу на рік
Оперативне лікування плоско-вальгусної деформації стоп – підтаранний артроерез показаний при 2-му та 3-му ступені деформації – малоінвазивна операція з введенням невеликих титанових імплантів у нейтральну частину стоп. Оптимальний вік для такої корекції 10-12 років. Перевага підтаранного артроерезу – простота, малоінвазивність, рання функція і можливість ходити вже в день операції без гіпсу і милиць.

Як зрозуміти, що у дитини вальгусна деформація стоп?
- Придивіться до взуття, яке носить ваша дитина більш ніж один сезон. Вона не повинна мати викривлення п’ят усередину і бути стоптаною по внутрішній частині підошви.
- Якщо подивитися ззаду на стоячи з рівними ногами, вісь гомілок переходить у вісь п’ят. Відхилення назовні – прояв вальгусної установки стоп.
- Можна змастити підошви невеликою кількістю олії або жирного крему та стати на чисті листи щільного паперу. Відбиток найвужчої частини в середній 1/3 стопи має бути близько 1/3-1/2 від ширини передньої частини стопи. Розширення відбитка всередині говорить про плоскостопість. Зникнення відбитка в середній частині стопи свідчить про вальгусну деформацію стоп.
Резюме
Вальгусна та плоско-вальгусна деформація стоп є серйозним приводом для звернення до ортопеда. Першою лінією засобів є нормалізація ваги, «правильне» або ортопедичне взуття, ортопедичні устілки, масаж, лікувальна фізкультура.
За відсутності результату робиться проста і надійна мініоперація – підтаранний артроерез із ранньою реабілітацією.
Надії на те, що дитина самостійно переросте і ця проблема піде не виправдані. Тому плоско-вальгусна деформація стоп у дорослих у складних проявах- більша частина моєї практики та операцій. Про це хочу поговорити наступного разу.



Якщо у вас виникли запитання, надішліть їх нам, заповнивши наведену нижче форму. Ми обов’язково відповімо вам на вказану адресу електронної пошти.