Hallufix, Valufix, устілки, силікон та інші стельки, силикон и другие пристосування для стоп.
В ортопедичній практиці лікування деформацій стоп існує цілий арсенал коректорів, устілок, вкладишів, міжпальцевих перегородок та інших пристроїв. Як у них розібратися та які застосувати до себе, а на які не витрачати час та кошти? Спробуємо розібратися.
Устілки ортопедичні
Існує два основних види устілок – це зводоформуючі та зводопідтримуючі. Перші потрібні дітям та підліткам, другі, відповідно, людям зі сформованим скелетом. Устілки можуть містити елементи підтримки поздовжнього склепіння стопи – супінатор і валик для поперечного. Але крім розпластаних або навпаки високих склепінь у пацієнтів ортопеда з роками з’являється ряд таких проблем, як натоптиші, деформація пальців, “кісточки”, мозолі та ін. Так от, з багатьма з цих неприємних моментів допоможуть впоратися правильні ортопедичні устілки. Наприклад, така патологія як Hallux valgus або “кісточки” часто розвивається як вторинна компенсація у людей із плоско-вальгусною деформацією стопи та носіння правильних устілок у дитинстві та юності не допускає появи, а у дорослих прогресування цих “шишок-кісточек”. В ідеалі вони мають бутиіндивідуальні. При цьому устілки ідеально копіюють всі склепіння стопи, але водночас і виправляють їх у потрібному напрямку. Простий обвід контурів стопи олівцем на паперовому листі – не гарантує правильний підбір устілок. У ряді випадків, за наявності чіткого висновку ортопеда, можна підібрати готові. Устілки, як правило, містять супінатор – спеціальну гнучку пластину або каучукову вставку для підтримки поздовжніх склепінь, валик для поперечного склепіння, виїмки для зняття надлишкового тиску з місць підвищеного навантаження, коси для повороту стопи в потрібному напрямку… Коротше, багато всякого різного. І не завжди в аптеках та ортопедичних салонах допоможуть грамотно обрати те, що потрібно саме Вам без попередньої консультації ортопеда.
Силіконові пристрої
Останнім часом з’явилося багато ортопедичних пристроїв із цього матеріалу.
Силіконові підп’ятники та устілки. Перші – дуже зручна і корисна річ при шпорі п’яти, тріщинах п’яти. Силіконові устілки при плоскостопості – не зручна річ, т.к. Амортизація не зовсім фізіологічна і при ходьбі з’являється відчуття нестійкості, а коштують дорого. Але при діабетичній стопі – їх можна розглянути як найбільш підходящі. Ще силіконові устілки можна рекомендувати при болючих натоптишах. Міжпальцеві перегородки, що застосовуються при вальгусної деформації 1-го пальця (“кісточки”). Вони можуть бути з кільцями для 1-го та 2-го пальців і без них. Якщо деформація не велика, то можна використовувати перегородки без кілець, якщо ж 2-й палець, що називається, “заліз” на 1-й, то без них не вийде. Перегородки бувають різного ступеня м’якості та розмірів. Найбільш еластичний гелевий силікон, він же підходить, коли є проблеми у вигляді мозолів малих пальців. Підбір перегородок може бути дуже ретельним, т.к. з ними треба ходити весь чи майже весь день.
Бандаж на суглоб великого пальця оберігає від тиску взуття на кісточку, але шузи потрібно вибирати просторі, а то сам силікон буде причиною болю. Силіконові валики під натоптиші – річ корисна, але клопітка у плані встановлення перед кожним “зануренням” у взуття. Більше практично використовувати каучукові подушечки, які йдуть з липучкою на устілку. Силіконовий пристрій для молоткоподібного 2-го пальця з петлею рідко буває довговічним і, як правило, вкрай не практично. Куди краще служать аналоги зі шкіри або шкірозамінника типу “Ріпсел”. Ще на омозолелі малі пальці застосовують силіконові чохли у вигляді напальчника. Загальна рекомендація для виробів із оксиду кремнію: один раз на тиждень їх потрібно мити з милом і після висихання обробляти дитячою присипкою або тальком.
Метатарзальні валики
Метатарзальні валики, що окремо продаються, під передній відділ стопи – застосовуються при натоптишах. Відрізняються формою, розміром та ступенем еластичності. Нижня поверхня, як правило, липка (для фіксації до устілки). Місце для кріплення – на устілку ззаду від проекції на неї натоптиша, не під ним і фіксувати його потрібно не відразу, а лише схожий на кілька днів з тимчасово прикріпленим за допомогою пластиру валиком.
Hallufix, Valifix
Більш складні інженерні конструкції типу Hallufix, Valifix. Очевидно, замислювалися спочатку як метод тривалої фіксації викривленого 1-го пальця в правильному положенні, сподіваючись на його корекцію. Перші подібні халюфікси, надіслані моїм пацієнткам з Європи, я намагався освоїти до застосування років 8 тому. Носити їх неможливо, а якщо і можливо, то не інакше як у валянках і тому ми їх використовували, як і належить згідно з рекомендаціями, як нічні коректори. Кріплення хоч і не суперскладне, але досить стомлююче, плюс чіпляння за постільну білизну і все це на тлі більш ніж сумнівного результату говорить не на користь пристрою і про нього через місяць (максимум!) використання швидко забувають.
Добре, що зараз вони сильно впали в ціні, але якщо пошукати, можна знайти і за гідні гроші.
Окрема цікава тема – це кінезотейпування стопи за її проблем за допомогою спеціальних липких еластичних стрічок – тейпів, але про це я напишу наступного разу. І пам’ятайте, що далеко не всі випадки “кісточок”, “шишок”, мозолів, плоскостопість можна вилікувати, придбавши за рекомендацією сусідки в аптеці або через інтернет пару устілок або SuperHallufix.
Запис на консультацію до доктора ортопеда-травматолога Хмаренко О.М. по тел.:+380955058547, +380976356696( деталі в разділі Контакти).
Якщо у вас виникли запитання, надішліть їх нам, заповнивши наведену нижче форму. Ми обов’язково відповімо вам на вказану адресу електронної пошти.