Оперативне лікування деформацій переднего відділу стопи – ортопедичний підхід

За період із 2011 по 2013 р. у травматологічному відділенні 1-ї міської лікарні було прооперовано 80 пацієнтів (135 стоп) із деформаціями переднього відділу стопи. Після проходження навчання на базі КНДІТО у клініці патології стопи та складного протезування, а також у наших  колег з РУДН, почали впроваджувати оперативну корекцію 1-го променя при вальгусному викривленні 1-го пальця і, як правило, на одній стопі. Другу (стопу) при необхідності оперували через 6-12 місяців. Поступово відбувалася трансформація підходу до вибору методу та обсягу оперативного втручання. Почали частіше втручатися на малих променях стопи. Вибір тієї чи іншої операції відбувався з урахуванням об’єктивних даних та суб’єктивних скарг пацієнта. За наявності показань втручання одночасно виконувалося однією бригадою двох стопах. Вибір методики операції робили, ґрунтуючись на схемі, запропонованій КНДІТО (клініка патології стопи та складного протезування).

Вибір операції від ступеня деформації

1 ст. (кут М1-М2 до 12°, М1-Р115–25°) — латеральний реліз (іноді), шевронна остетомія або остеотомія Scarf (мала). За умови еластичної стопи, іноді виконували операцію McBride як самостійно, так і в комбінації з вищевказаними остетоміями.

2 ст. (кут М1-М2 до 18°, М1-Р125–40°) Латеральний реліз, остеотомія Scarf (класична), при перевазі деформації М1-М1 ;Akin. При еластичних стопах доповнювали транспозицію сухожиль приводять м’язів по McBride. Закачували операцію пластикою внутрішніх структур капсули 1-го ПФС.

3ст. (кут М1-М2 — понад 18°, М1-Р1 — понад 35°)- латеральний реліз, остеотомія Scarf (кут М1-М2 nм) і укороченням 1-го променя при галомегалії, остеотомія Akin (як правило), операція McBride іноді при еластичних стопах і відсутності артрозу 1-го ПФС. Проксимальну остеотомію 1-плюсневої кістки з фіксацією пластиною з кутовою стабільністю застосовували при вугіллі М1-М2 понад 22°. Закінчували операцію пластикою медіальної частини капсули 1-го ПФС.

Клінічні приклади

Остеотомия Scarf, Weila, Wilson

Пацієнтка І. 58 років. Д-з: Поперечна плоскостопість, вальгусна деформація 1-го пальця 3 ст. Деформація Тейлора. Метатарзалгія, натоптиші переднього відділу лівої стопи. Операція: Остеотомія Scarf 1-й ПК, остеотомія Weila 2-3 ПК, остеотомія Weila-mini 4-й ПК, остеотомія Wilson 5-й ПК.

В Останнім часом вважаємо обов’язковим корекцію довжини малих променів за наявності метатарзалгій під головками 2-3-4-5 пальців за допомогою остеотомії Weila. Умовою успішного втручання на малих променях є дотримання пропорції довжин плюсневих кісток відповідно до схеми Лельєвра. При значних метатарзалгіях і натоптишах можлива резекція головок плюсневих кісток.

“Кісточки” та “шишки” на малих пальцях стопи

Окрема тема — це деформація 2-3-4 пальців, яка буває молоткоподібної, молоточкоподібної та когтистої. Відповідно виконувалися втручання, як кісткові — остеотомії фаланг, резекції артродези міжфалангових суглобів, так і м’якоткотані — тенотомії та транспозиції сухожиль. При найчастіше зустрічається деформації типу молоткоподібної (hammer toe) виконували реліз плюснефалангового суглоба відповідного пальця, подовження сухожилля довгого розгинача, відсікання сухожилля короткого розгинача, резекція головки основної фаланги з подальшою фіксацією спицей. В інших випадках надходили згідно виду і ступеня деформації пальців.

“Кісточки” на п’ятому пальці ноги

Деформація Тейлора, з вираженим натоптишем і проблемою підбору взуття через виступаючу «зовнішню кісточку» виконували косу підголовчасту остеотомію 5-ї плюсневої кістки з медіалізацією медіалізацією.

Анестезія та післяопераційний період

Операції виконувались під низькою провідникової анестезією, що значно зменшувало необхідність в анестетиках в ранньому післяопераційному періоді. З другої доби хворі починали самостійно ходити в туфлях Барука. Час перебування в стаціонарі в середньому 4-5 днів.

Раніше при виконанні остеотомій в якості фіксаторів нами застосовувалися переважно спиці, іноді в комбінації з П-подібними скобами. В подальшому перейшли на кортикальні гвинти діаметром 2,7 мм, що не призвело до достатньо надійної фіксації і передбачало видалення імплантів через 6-10 місяців, а це не відповідало вимогам часу. При переході на систему стабільної фіксації за допомогою канюльованих титанових гвинтів типу Герберта і Барука двох типорозмірів (малих 3/2 мм для остеотомій Weila і середніх 3,9/3 см); і всіх необхідних інструментів для їх встановлення виробництва української фірми «Інмайстерс», якість та стабільність остеосинтезів значно зросла. Відповідно пацієнтам з 2-го дня дозволялася і навіть заохочувалася ходьба в ортопедичному взутті — туфлі Барука, що знижувало час перебування в стаціонарі до зупинки до 3, 3; остеотомій та перебудові регенерату.

субкапитальный перелом, вальгусная деформация 1-го пальца правой стопы

Пацієнтка Є. 52 роки. Звернулась із приводу побутової травми. Д-з: З/субкапітальний перелом 5-й ПК на фоні поперечної плоскостопості, вальгусна деформація 1-го пальця правої стопи 2-ї ст. Операція: остеотомія Scarf 1 ПК, операція Mc Bride, остеосинтез 5 ПК пластиною.

Висновки: оперативне лікування деформацій переднього відділу стопи з індивідуальним плануванням втручання залежно від ступеня деформацій та виразності їх клінічних проявів, за умови стабільної фіксації остеотомій гвинтами типу Герберта та Барука, раннім функціональним лікуванням та реабілітація дозволяє пацієнтам у найкоротші терміни активізуватися, обслуговувати себе самостійно, мінімізувати ризик тромбозів нижніх кінцівок, зменшує терміни госпіталізації та перебування на лікарняному листі, оптимізує час консолідації остеотомій та реабілітації та в цілому призводить до гарних анатомічних функціональних результатів.

Запис на консультацію до доктора ортопеда-травматолога Хмаренко О.М. по тел.:+380955058547, +380976356696 (деталі в розділі Контактна інформація).

 

Якщо у вас виникли запитання, надішліть їх нам, заповнивши наведену нижче форму. Ми обов’язково відповімо вам на вказану адресу електронної пошти.

    Ваше імя (обязательно)

    Ваш E-Mail (обязательно)

    Тема

    Повідомлення