Пошкодження ахіллова сухожилля

ому ж його пошкодження виділяється на окрему тему? Наскільки складно його відновити та як правильно та швидко реабілітуватися після травми? На ці та ще ряд питань, що часто виникають, спробую відповісти в цій статті.
Трохи теорії
Ахіллове сухожилля названо на честь міфічного давньогрецького героя Ахіллеса, якого його мати з метою невразливості занурювала у води Стіксу, тримаючи за п’яту. А сухожилля тут до чого? А при тому, що вона має другу, так би мовити, громадянську назву – п’яткову, тому що прикріплюється до тієї п’яткової кістки. З анатомічних особливостей ахілла, варто відзначити, що це найпотужніше сухожилля і в нього вплітаються не один, а ряд м’язів гомілки. А саме: обидві голівки литкова, камбалоподібна і іноді підошовна (маленька, але «підступна» до певної міри, але про це нижче). Ікроножний м’яз (основний у цій групі) двосуглобовий, тобто. хоч і відноситься до задньої групи м’язів гомілки, але починається на стегні, що потрібно враховувати для правильної фіксації суглобів та їх розробки після відновлення сухожилля.
Механізм ушкодження
Отже, почнемо з механізму ушкодження. Найчастіше це трапляється при закритій травмі – без пошкодження шкіри та оболонок сухожилля у місці розриву. Механізм, як правило, не прямий, наприклад: різке, активне згинання стопи під час стрибка, особливо при «не розігрітих» м’язах або ігрова ситуація – у момент відштовхування стопи від поверхні підлоги чи поля чи тротуару хтось ззаду настає на п’яту. Пацієнт відчуває хрускіт, різкий біль і навіть може залишитися на своїх двох, не втративши здатності ходити. Однак це навряд чи буде повноцінним актом пересування.
А що ж змінюється і які відчуття цього ушкодження? Ну, це, як завжди при травмах, біль, припухлість (по задній поверхні гомілкостопа), порушення функції у вигляді кульгавості, втрати сили гомілки. При огляді можна обдуритися тим, що стопа активно рухається як вгору, так і вниз, але це за рахунок м’язів-згиначів пальців і сухожилля підошовного м’яза, що залишається часто непошкодженим, а вона становить не більше 5% функції ахілла.
Діагностика
- Характерний механізм травми.
- Біль та припухлість у типовому місці.
- Неможливість стати на вшпиньки (не завжди).
- Наявність впадини у місці розриву (не завжди).
- Позитивний симптом Томпсона – відсутність згинання стопи при стисканні ікри в середній її частині пальцями.
- Чим ще можна підтвердити діагноз? Найбільш достовірне і при цьому доступне дослідження – УЗД.
Методи лікування
З діагнозом визначились. Що будемо робити? Варіантів мимовільного відновлення повного розриву без оперативного лікування практично немає, вони допускаються лише за наявності протипоказань до операції. Операція зі зшивання ахілла не така складна і виконується як під місцевою анестезією, так і під наркозом. Перший варіант можливий протягом декількох днів після травми, тому що м’язи швидко скорочуються і незворотно коротшають, а це диктує необхідність більш глибокої анестезії з релаксацією м’язів, а часом і складної реконструкції з пересадкою сухожиль м’язів-синергістів.

І що, все так сумно? На щастя ні.

Пошкодження внаслідок захворювання сухожилля.
Існує ще одна складна категорія пошкоджень п’яткового сухожилля на тлі попереднього дегенеративно-запального захворювання оного, а тим більше розрив після введення в тканини стероїдів навколосухожильні з метою лікування. Тут має бути підхід тільки реконструктивний – не можна пошити свідомо «хвору» тканину і пацієнт потребує транспозиції здорового, менш значущого сухожилля на місце пошкодженого ахіллу.
Кому операція не показана:
- Ослабленным больным.
- Пацієнтам у стані травматичного шоку та коми.
- Діабетикам з некерованою глікемією.
- При вираженому порушенні іннервації кінцівки.
- Неадекватним пацієнтам із психічними захворюваннями.
- Пациентам с гнойничковыми кожными заболеваниями.
Резюме: травматичний розрив ахіллового сухожилля щодо складного пошкодження, яке потребує оперативного лікування фахівцем ортопедом у якомога короткий термін з моменту виникнення із застосуванням сучасних матеріалів та методу зшивання, та ранньої функції – ходьба з перших днів після операції із зростаючим навантаженням.
Запис на консультацію до доктора ортопеда-травматолога Хмаренко О.М. по тел.:+380955058547, +380976356696( деталі в разділі Контактна інформація).
Якщо у вас виникли запитання, надішліть їх нам, заповнивши наведену нижче форму. Ми обов’язково відповімо вам на вказану адресу електронної пошти.