Застосування аппаратів зовнішньої фіксації при переломах плюсневих кісток у дітей
Досвід застосування апаратів для позавогнищевого остеосинтезу коротких трубчастих кісток у нас з’явився після низки успішно проведених операцій з приводу переломів фаланг пальців і кісток. Для цього ми користувалися одноплощинним апаратом Андруссона-Голбородька. Простота конструкції, її мала вага, не складна техніка та короткий час для накладання апарату, скорочення періоду реабілітації послужили тому, що позаосередкова фіксація стала методом вибору при лікуванні нестабільних переломів кісток кисті.Схожість анатомії кистей та стоп дозволила застосувати апарати Андруссона-Голбородько без будь-яких переробок при відкритих переломах плеснових кісток у дітей. Так як набір для накладання апарату постійно зберігається в пароформаліновій камері і завжди готовий до застосування, то в першому випадку він був змонтований під час ПХО відкритого перелому 4 плюсневої кістки зі значним зміщенням. Механізм травми – множинні укуси, нанесені піт-бультер’єром. Через значне пошкодження шкіри проксимальна пара стрижнів апарата була введена не в 4-у, а в 3-ю плюсневу кістку. Це не завадило зробити компресію зони перелому та відповідно стабілізувати уламки. Ведення хворого без фіксації гіпсовою шиною сприяло сприятливому загоєнню ран первинним натягом, ретенція апаратом склала 1 місяць з етапною компресією по 1-му обороту 7 днів. Протягом останнього тижня дозволили дозоване навантаження на ногу, використовуючи супінатори.
Друге, не менш цікаве спостереження було при закритому субкапітальному переломі 3, 4, 5 плеснових кісток зі значним кутовим зміщенням, яке не утримувалося гіпсовою пов’язкою. В даному випадку був накладений апарат на 5-й промінь через його максимальне зміщення. Одна пара стрижнів проведена через проксимальний уламок плеснової кістки, а друга через основну фалангу 5-го пальця, використовуючи лігаментотаксис, перелом миттєво вправили. Терміни фіксації становили 3 тижні. Після зняття апарату в обох випадках було накладено гіпсовий чобіток з ретельним моделюванням склепіння. Хворі дозовано навантажували ногу 3 тижні, після чого знімали гіпс пов’язку та призначали фізіопроцедури. Рентген-контроль проводили кожні 2 тижні.
Простежено віддалені результати лікування та оцінено як хороші.
Нижче надаються ілюстрації.
Ілюстрація до 1-го спостереження (рентгенограма зроблена в ранній післяопераційний період):
Запис на консультацію до доктора ортопеда-травматолога Хмаренко О.М. по тел.:+380955058547, +380976356696( деталі в розділі Контакти).
Якщо у вас виникли запитання, надішліть їх нам, заповнивши наведену нижче форму. Ми обов’язково відповімо вам на вказану адресу електронної пошти.