Остеоартроз саме розповсюджене захворювання суставів
Остеоартроз – дистрофічне захворювання суглобів, обумовлене ураженням суглобового хряща.
Остеоартроз найпоширеніше захворювання суглобів: воно трапляється у всіх країнах світу і вражає, переважно, осіб старшого віку. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я на остеоартроз хворіє 4% населення земної кулі. У 10% спостережень є причиною інвалідності, викликаючи погіршення якості життя.
Що відбувається при остеоартрозі
При остеоартрозі в першу чергу відбуваються зміни в субхондральному шарі та суглобовому хрящі — він стає м’якшим, тоншим і менш еластичним, у ньому з’являються тріщини та дефекти у вигляді лисин на кістці.
У міру руйнування хряща в кістковій тканині, що підлягає, виникає остеосклероз (ущільнення кістки) і утворення остеофітів (патологічних розростань кістки), з’являється ниючий біль у місці прикріплення зв’язок і сухожиль до суглобів. Відбуваються зміни в навколосуглобових тканинах: потовщення капсули, запалення сухожильних оболонок, спастичне скорочення м’язів. Ці явища посилюють біль та порушують функцію суглоба.
Як виявляється остеоартроз?
- Біль у суглобах, що виникає при русі, що проходить або зменшується після відпочинку. У міру прогресування захворювання біль посилюється і не минає після відпочинку, стає постійним.
- Ранкова скутість, що триває кілька хвилин.
- «Стартовий» біль і скутість, що виникають при спробі руху після періоду нерухомості.
- Хрускіт у суглобах.
- Обмеження обсягу рухів у суглобах та його деформація з розвитком захворювання.
![]() |
![]() |
Колінний суглоб здорової людини |
Колінний суглоб хворого на остеоартроз |
Хто потребує лікування
Причини виникнення артрозу досі невідомі. Вважається, що захворювання виникає внаслідок взаємодії різних внутрішніх та зовнішніх факторів.
Можна виділити кілька про груп ризику:
- Люди старшого віку: остеоартроз практично не зустрічається в осіб, молодших 30 років, а ось до 50 років частота захворювання різко збільшується. З віком суглобовий хрящ стає менш еластичним і чутливішим до навантажень і втрачає здатність до відновлення після пошкодження. Остеоартроз, особливо колінних суглобів, найчастіше зустрічається у жінок. Частота захворювання зростає після настання менопаузи, що дозволило припустити вплив статевих гормонів на розвиток остеоартрозу.
- Люди з «поганою» спадковістю – вона характерна для генералізованого остеоартрозу з ураженням суглобів кистей-вузлики Гебердена (вузлаватість пальців) і передається по материнській лінії. Ризик захворювання вищий у жінок, матері яких хворіли на цю форму остеоартрозу.
- Люди з надмірною вагою: ожиріння – безперечний фактор ризику остеоартрозу. При ожирінні частіше уражаються опорні суглоби – кульшовий і колінний. Остеоартроз колінних суглобів у жінок з ожирінням виникає в 4 рази частіше, ніж у жінок, у яких вага в межах норми.
- Люди, які пережили травми: травма суглоба може сприяти розвитку остеоартрозу. За деякими даними, до 40% остеоартрозу колінних суглобів має посттравматичний характер.
- Професійні спортсмени: прикладом може служити розвиток артрозу колінного суглоба у спортсменів “ігровиків” і артрозів суглобів рук у боксерів.
Діагностика
Лікар ставить діагноз на підставі скарг пацієнта, анамнезу (історії) розвитку захворювання, огляду та даних рентгенологічного та УЗД обстеження. Іноді додатково призначають КТ або МРТ суглобів для уточнення внутрішньосуглобових патологічних змін. Індивідуальна та комплексна діагностика, завдяки якій виявляються не тільки зміни, спричинені захворюванням, а й його основні причини, є основою ефективного лікування. Крім того, необхідна лабораторна, функціональна, променева, а часом і ендоскопічна діагностика (артроскопія суглобів). Тактика обстеження та лікування пацієнтів підбирається принципом індивідуальних програм. Це не стандартні уніфіковані алгоритми, а персональні схеми, розраховані на конкретну людину з урахуванням її індивідуальних особливостей, а також характеру та тривалості патологічного процесу. За допомогою експрес-методик та завдяки обладнанню останнього покоління можна в найкоротші терміни виявити причини захворювань, що сприяє ранньому призначенню лікування, запобігаючи розвитку незворотних змін.
Як лікувати остеоартроз
Основні принципи лікування
Хоча остеоартроз є невиліковним захворюванням, але терапія, підібрана індивідуально для кожного пацієнта, може затримати прогресування захворювання зменшити біль, поліпшити функцію суглобів, і, зрештою, покращити якість життя. Беручи до уваги неможливість повністю відновити початкову будову суглоба при остеоартрозі, вкрай важлива рання діагностика захворювання і своєчасно розпочате лікування.
Лікувальна програма
- «Базисна терапія». Препарати, що запобігають подальшому руйнуванню хряща та стимулюють його регенерацію (хондропротектори).
- Зменшення больового синдрому та синовіту (скупчення в суглобі надмірної кількості патологічно зміненої синовіальної рідини).
- Поліпшення функції суглоба.
Застосування хондропротекторів
Використання хондопротекторів дозволяє покращити обмінні процеси у хрящовій тканині. Ці препарати відносяться до повільнодіючих: ефект застосування видно не раніше, ніж через 1-2 місяці після початку прийому та зберігається протягом 2-3 місяців після припинення прийому. Зазвичай подібні кошти призначають тривалими повторними курсами протягом кількох років — це дозволяє досягти найкращого результату. Хондропротектори випускають у таблетках та капсулах, а також у вигляді внутрішньом’язових та внутрішньосуглобових ін’єкцій.
Введення протезів синовіальної рідини у суглоби
В останні роки з’явилася низка препаратів хондропротекторної дії для введення до суглобів. Всі вони, а вірніше більшість виготовлені на основі гіалуронової кислоти-природного матриксу хрящової тканини та суглобової рідини. Саме в силу своєї спорідненості з природою вони мають мінімум побічних ефектів при безперечній позитивній дії. Вводити їх потрібно тільки в порожнину суглоба в умовах абсолютної стерильності. Кратність введення 2-3 курс синтервалами 1 тиждень. З недоліків відзначимо складність введення, дорожнечу, невелику ефективність у запущених випадках.
Протизапальне лікування
Мета – зменшення болю в суглобі та супутнього синовіту.
Протизапальні препарати застосовуються для лікування артрозу багато років. Вони мають виражену знеболювальну дію і зменшують набряк.
Потрібно мати на увазі, що поряд з лікувальною дією, при неправильному застосуванні ці препарати можуть викликати ряд побічних реакцій: пошкодження слизової оболонки шлунка з розвитком гастриту і навіть виразки, ускладнення з боку печінки та нирок, а також крові.
Вища частота ускладнень можлива в осіб старше 65 років, пацієнтів із хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту.
В останні роки створені нові нестероїдні протизапальні препарати, що мають достатню ефективність, але з менш вираженими побічними ефектами.
Тим не менш, НЕ рекомендуємо застосовувати протизапальні препарати самостійно та безконтрольно!
Оцінити необхідність застосування препарату, правильно підібрати дозу та тривалість курсу лікування може лише досвідчений, кваліфікований лікар.
Використання гелів і кремів, що містять нестероїдні протизапальні препарати, особливо у поєднанні з фізіотерапією (електрофорез, фонофорез) часто дозволяє знизити дозу препаратів, які застосовуються внутрішньо, але при їх застосуванні необхідно враховувати поєднання лікарських препаратів один з одним.
За наявності рідини у суглобах дуже швидко та ефективно допомагає внутрішньосуглобове введення кортикостероїдів. Однак подібні ін’єкції рекомендується робити не частіше ніж 1–2 рази на рік. При частішому застосуванні ці препарати можуть викликати прогресування дегенеративних змін внутрішньосуглобового хряща.
Важливо зрозуміти, що зменшення болю в суглобі та суб’єктивне покращення самопочуття після проведеного курсу протизапальної терапії – це лише початок лікування.
Повноцінний курс, крім того, повинен включати застосування препаратів, що впливають на стан хрящової тканини, немедикаментозні методи лікування, усунення провокуючих факторів (надмірна вага, підвищені навантаження на суглоби), а також застосування сучасного фізіотерапевтичного впливу, а в незапущених випадках фізіолікування виходить перший план.
Немедикаментозні методи лікування
- Фізіотерапія. Це, насамперед, ударно-хвильова терапія (див. нижче) ультразвук, магнітотерапія, лазеротерапія. Необхідно пам’ятати, що ці методи застосовуються лише за відсутності протипоказань, які має оцінити лікар-фізіотерапевт.
- Мануальна терапія: метод, що дозволяє коригувати виявлені обмеження функції кісток, суглобів, м’язів та зв’язок людського тіла. Лікувальна фізкультура. Має велике значення у підтримці функції суглоба та зміцнення навколосуглобових м’язів. При остеоартрозі вправи виконуються лежачи або сидячи без навантаження на суглоби. Вони не повинні викликати появи болю. Дуже важливі вправи для зміцнення певних груп м’язів, наприклад, зміцнення чотириголового м’яза стегна, покращує функцію колінного суглоба та сприяє зменшенню болю в ньому.
- Масаж та голкорефлексотерапія. Допомагає зняти хворобливий спазм м’язів, покращує кровопостачання суглоба та навколишніх тканин. Метод застосовується лише поза загостренням захворювання.
- Санаторно-курортне лікування. На курорти направляють пацієнтів з остеоартрозом І та ІІ стадії поза загостренням. Показані курорти з хлоридними, натрієвими та іншими мінеральними водами (Бердянськ, Євпаторія, Одеса, Святогірськ), грязьові курорти із сірководневими водами (Слов’янськ, Саки, Бердянськ) та інші. На курортне лікування не прямують пацієнти з остеоартрозом III стадії, загостренням синовіту та загальними протипоказаннями.
Засоби ортопедичної корекції
Застосовують зменшення навантаження на уражений суглоб. При плоскостопії призначають носіння індивідуальних устілок-супінаторів, при укороченні кінцівки – ортопедичне взуття, при нестабільності колінного суглоба – ортези з сріблами жорсткості та фіксацією колінної чашки. Для зменшення навантаження на опорні суглоби, особливо при загостренні пацієнтам рекомендують застосовувати тростину або милиці.
Нормалізація ваги
Як уже говорилося, у людей, які страждають на ожиріння, збільшується навантаження на суглоби, що є фактором ризику розвитку остеоартрозу. Тому потрібно прагнути зниження ваги. Помічено, що зниження ваги навіть на 5 кг при артрозі колінного суглоба вже приносить помітне полегшення. Альтернативні методи лікування
Ударно-хвильова терапія
Це вже не новий метод лікування ентезитів, що добре зарекомендував себе, при остеоартрозах курупних суглобів. Тобто, вплив на ентези (місця прикріплення зв’язок та сухожилля) дає помітне поліпшення, зниження болю і навіть збільшує обсяг рухів у суглобах. Протипоказаний у періоди загострень, наявність випотів (рідини) у суглобах, онкологічних захворюваннях.
Запис на консультацію до доктора ортопеда-травматолога Хмаренко О.М. по тел.:+380955058547, +380976356696( деталі в розділі Контакти).
Якщо у вас виникли запитання, надішліть їх нам, заповнивши наведену нижче форму. Ми обов’язково відповімо вам на вказану адресу електронної пошти.