Міофасціальні болі (фіброміозиты): симптоми та лікування
Більшу частину болю в кінцівках, в області хребта та в районі суглобів пацієнти та лікарі пов’язують із змінами суглобів – артрозами, остеохондрозами, спондилоартрозами. Із захворювань м’язової тканини описують лише міозити – запалення м’язів. Але м’язи становлять до 50 % маси тіла людини. А якщо ця тканина займає такий обсяг, то й проблем, пов’язаних із мускулатурою, існує набагато більше. У другій половині 20-го століття з’явилося багато публікацій про так звані міофасціальні болі, які вперше пролили світло на ряд хворобливих станів, якими займалися терапевти, хірурги, ортопеди, невропатологи під діагнозами: артрози, остеохондрози, люмбаго, ігра. ін. Але у багатьох цих і подібних до них випадках мають місце міофасціальні болі. Причини їх появи різні – травма, перевантаження, стереотипні рухи, що часто повторюються, що здійснюються однією і тією ж групою м’язів, переохолодження, гіподинамія. Анатомічний субстрат міофасціальних болів – ущільнені ділянки м’язових волокон, схожі на локальні ділянки фіброзу, але від звичайної фібротизації можливістю зворотного розвитку в повноцінні м’язові волокна. Цікаво те, що локалізація точок для кожного м’яза типова, а так само те, що вони у 70% збігаються з акупунктурними.
Рентгенографія суглобів та хребта у 2-х стандартних проекціях у віці після 50, як правило, описується рентгенологами без поправки на інволютивні фізіологічні процеси. Пацієнт отримує висновок про наявність у нього грізного діагнозу — артрозу колінного, тазостегнового, гомілковостопного, плечового та ін. на період терапії. Тригери, що вкрай рідко існували до цього, виліковуються. З власної практики дійшов висновку, що у багатьох випадках маніфестації артрозів і остеохондрозів ми маємо справу з появою нових або активацією існуючих міофасціальних точок. Інактивація безпосередньо цих м’язових ущільнень якраз і справляється із завданням ліквідації болю та лікування «артрозів».
З відомих методів лікування міофасціальних болів застосовуються пресапунктура, локальні ін’єкції прокаїну в активні точки, з подальшим розтягуванням та накладенням гарячих компресів, охолодження хлоралгідратом з подальшим розтягуванням та накладенням гарячих компресів. Через складність і громіздкість цих методик, необхідність повторних ін’єкцій і маніпуляцій до прокаїну стали додавати глюкокортикоїди, що без подальшого розтягування добре справляється з інактивацією тригерів. Однак введення гормональних препаратів не є нешкідливою терапією і не може рекомендуватися всім, зважаючи на наявність великої кількості побічних ефектів та ускладнень.
Протягом останніх років набула розвитку нова європейська методика — ударно-хвильова терапія. Швейцарські апарати фірми Storz Medical оснащені унікальною насадкою D для інактивації тригерних точок. Не інвазивна, самонавідна і не має побічних ефектів за 3-6 сеансів лікування справляється із завданням усунення болю та позбавлення від так званих артрозів, остеохондрозів.
Висновок: наявність болів у ділянці суглобів, кінцівок та хребта, а також маніфестація артрозів, остеохондрозів та ін. Найбільш раціональною терапією є безпосередній вплив на місця хвороби – їх інактивація. Ударно-хвильова терапія є методом вибору при цій патології.
Запис на консультацію до доктора ортопеда-травматолога Хмаренко О.М. по тел.:+380955058547, +380976356696( деталі в розділі Контакти).
Якщо у вас виникли запитання, надішліть їх нам, заповнивши наведену нижче форму. Ми обов’язково відповімо вам на вказану адресу електронної пошти.