Ортопедичні захворювання кисті

Існує ряд ортопедичних захворювань кисті, пов’язаних з віковими змінами, вродженими анатомічними особливостями, обмінними порушеннями, несприятливими професійними впливами, системними захворюваннями сполучної тканини і хребта та ін. сухожиль і нервів, що проходять через них.

  Синдром каналу зап’ястя — здавлювання найбільшого – серединного нерва. Виявляється онімінням пальців, почуттям повзання мурашок, «затіканням» кисті, набряклістю. Характерно посилення всіх перерахованих вище симптомів у нічний час і після фізичного навантаження. Пацієнти прокидаються від болю, довго і безуспішно труть пальці, згинають і розгинають їх нескінченну кількість разів, опускають вниз руки і часто не можуть до ранку заснути. Захворювання вперше було описано близько 200 років тому, але помилково вважалося, що рівень здавлювання на рівні проходження нерва над першим ребром, що у ряді випадків справді має місце. Найвідчайдушніші ортопеди виконували резекцію ребра(!), але, щоправда, з невеликим успіхом. В даний час виконується нескладна операція під місцевою анестезією і в амбулаторних умовах, яка дає стійкий позитивний результат. Необхідність операції легко підтверджується на неінвазивному дослідженні – електронейрографії, де достовірно визначається ступінь здавлення серединного нерва і встановлюється наскільки можливе повне відновлення його функції (оніміння, атрофія м’язів) після операції. Ще, при синдромі каналу зап’ястя не рекомендується більше трьох місяців займатися консервативним лікуванням, оскільки у пізніші терміни наступають незворотні зміни лише на рівні як, а й анатомії серединного нерва і після операції можна розраховувати лише зникнення чи зменшення болю.

  Синдром каналу ліктьового нерва (синдром каналу Гійона) – професійна патологія, програмістів і користувачів комп’ютерів і не тільки. З’являється внаслідок компресії ліктьового нерва збільшеними в обсязі сухожиллями, зв’язками або м’якими тканинами каналу або тиском на зовнішню поверхню променево-зап’ясткового суглоба, наприклад при роботі з «мишею». При цьому виникає оніміння мізинця, відчуття печіння по внутрішній поверхні кисті. Діагностика окрім клінічної, вищеописана електронейрографія. Лікування аналогічне.

Наступна відносно не рідкісна патологія—  хвороба Нотта або «Клацаючий палець». Виникає заклинювання пальця в момент його згинання, що часто буває вранці та при сильному згинанні пальця (пальців). Розгинання після цього стає справою досить складною і відбувається зі клацанням та різким болем. Пацієнти починають уникати рухів, у яких відбувається повне згинання (хват) пальців. Лікування – операція з розрізу 1,5-2 см в амбулаторних умовах без госпіталізації дає 100% одужання.  

  Хвороба Де Кервена — невідповідності діаметра сухожиль, що розгинають і відводять 1-й палець, і каналу, в якому вони проходять. Найчастіше хворіють жінки. При цьому характерний біль по тильно-зовнішній частині променево-зап’ясткового суглоба при розгинанні великого пальця і ​​більшості активних рухів у суглобах кисті, наприклад при викручуванні білизни. Патогномонічним (характерним) симптомом є тест Фінкільштейна: пацієнт притискає великий палець до долоні, щільно стискає його рештою пальців і відводить кисть у бік мізинця. супроводжується різким болем в області сухожиль розгинають 1-й палець. Іноді як тимчасовий захід можливе введення стероїдів (дипроспан) в канал, але як кажуть ортопеди, простіше, надійніше і безпечніше зробити міні-операцію з невеликого розрізу.  

  Контрактура Дюпюїтрена — зморщування долоневого апоневрозу. Захворювання має спадковий характер і зобов’язане своєю появою генам варягів, через що має другу назву – Хвороба вікінгів, на користь чого говорить той факт, що у датчан до половини чоловічого населення мають цю патологію! Проявляється поступовим, прогресуючим згинанням 4 і 5 пальців. Багато хто думає, що воно пов’язане з сухожиллями і при операціях їх потрібно видаляти, через що тривалий час відкладають візит до лікаря. На ранніх етапах процес можна призупинити фізіолікуванням, аплікаціями засобів, що розсмоктують, компресами з вазеліновим маслом. У пізніх (палець зігнутий більше 30%) стадіях лікування тільки оперативне і передбачає видалення рубцево-переродженого долоневого апоневрозу, а не сухожиль, до яких справа, як правило, ніколи не доходить. Вищевикладена інформація описує невелику частину існуючих захворювань кисті, розібратися в яких і допомогти їх позбутися зможе ортопед.

Запис на консультацію до доктора ортопеда-травматолога Хмаренко О.М. по тел.:+380955058547, +380976356696( деталі у розділі Контакты).

Якщо у вас виникли запитання, надішліть їх нам, заповнивши наведену нижче форму. Ми обов’язково відповімо вам на вказану адресу електронної пошти.

    Ваше імя (обязательно)

    Ваш E-Mail (обязательно)

    Тема

    Повідомлення