Пошкодження ахіллова сухожилля

Разрыв ахиллова сухожилияРозрив ахіллового сухожилля – досить часта травма у спортсменів, людей, які ведуть активний спосіб життя і не тільки.
ому ж його пошкодження виділяється на окрему тему? Наскільки складно його відновити та як правильно та швидко реабілітуватися після травми? На ці та ще ряд питань, що часто виникають, спробую відповісти в цій статті.

Трохи теорії

Ахіллове сухожилля названо на честь міфічного давньогрецького героя Ахіллеса, якого його мати з метою невразливості занурювала у води Стіксу, тримаючи за п’яту. А сухожилля тут до чого? А при тому, що вона має другу, так би мовити, громадянську назву – п’яткову, тому що прикріплюється до тієї п’яткової кістки. З анатомічних особливостей ахілла, варто відзначити, що це найпотужніше сухожилля і в нього вплітаються не один, а ряд м’язів гомілки. А саме: обидві голівки литкова, камбалоподібна і іноді підошовна (маленька, але «підступна» до певної міри, але про це нижче). Ікроножний м’яз (основний у цій групі) двосуглобовий, тобто. хоч і відноситься до задньої групи м’язів гомілки, але починається на стегні, що потрібно враховувати для правильної фіксації суглобів та їх розробки після відновлення сухожилля.

Механізм ушкодження

Отже, почнемо з механізму ушкодження. Найчастіше це трапляється при закритій травмі – без пошкодження шкіри та оболонок сухожилля у місці розриву. Механізм, як правило,Механизм повреждения ахиллова сухожилия не прямий, наприклад: різке, активне згинання стопи під час стрибка, особливо при «не розігрітих» м’язах або ігрова ситуація – у момент відштовхування стопи від поверхні підлоги чи поля чи тротуару хтось ззаду настає на п’яту. Пацієнт відчуває хрускіт, різкий біль і навіть може залишитися на своїх двох, не втративши здатності ходити. Однак це навряд чи буде повноцінним актом пересування.
А що ж змінюється і які відчуття цього ушкодження? Ну, це, як завжди при травмах, біль, припухлість (по задній поверхні гомілкостопа), порушення функції у вигляді кульгавості, втрати сили гомілки. При огляді можна обдуритися тим, що стопа активно рухається як вгору, так і вниз, але це за рахунок м’язів-згиначів пальців і сухожилля підошовного м’яза, що залишається часто непошкодженим, а вона становить не більше 5% функції ахілла.

Діагностика

  1. Характерний механізм травми.
  2. Біль та припухлість у типовому місці.
  3. Неможливість стати на вшпиньки (не завжди).
  4. Наявність впадини у місці розриву (не завжди).
  5. Позитивний симптом Томпсона – відсутність згинання стопи при стисканні ікри в середній її частині пальцями.
  6. Чим ще можна підтвердити діагноз? Найбільш достовірне і при цьому доступне дослідження – УЗД.

Методи лікування

З діагнозом визначились. Що будемо робити? Варіантів мимовільного відновлення повного розриву без оперативного лікування практично немає, вони допускаються лише за наявності протипоказань до операції. Операція зі зшивання ахілла не така складна і виконується як під місцевою анестезією, так і під наркозом. Перший варіант можливий протягом декількох днів після травми, тому що м’язи швидко скорочуються і незворотно коротшають, а це диктує необхідність більш глибокої анестезії з релаксацією м’язів, а часом і складної реконструкції з пересадкою сухожиль м’язів-синергістів.

лечение ахиллова сухожилия
Що нового на цьому світі з’явилося останнім часом? Існують одноразові системи для шва ахіллового сухожилля з проколів м’яких тканин без розрізів. Це, звичайно, звучить привабливо, але … присутня велика ймовірність ушкодження нервів і судин, немає точного зіставлення кінців пошкодженого сухожилля, можлива недооцінка ступеня його ушкодження (у деяких випадках потрібна первинна пластика за допомогою сусідніх сухожиль). Також знецінюють ці малоінвазивні методи терміни зрощення, а вони чималі незалежно від способу зшивання – 6 тижнів. До того ж вартість такої системи дуже мала. Шкірна рана гоїться за 12 днів і зашита косметичним швом цілком естетично виглядає.
Наступний етап – це ранній післяопераційний період до зняття швів (12-14 днів). У цей час нога зафіксована гіпсовою шиною від кінчиків пальців до середини стегна у положенні згинання стопи та гомілки. З нею потрібно ходити до трьох тижнів, потім шина коротшає до коліна і залишається на 3 тижні, тобто всього 6 тижнів. Весь цей період пацієнт пересувається за допомогою милиць без опори на оперовану ногу. І лише після цього починається дозоване навантаження та лікувальна фізкультура. Сила сухожилля відновлюється через 3-4 місяці.
І що, все так сумно? На щастя ні.
лечение ахиллова сухожилия специальный отрез

Останнім часом алгоритм зшивання та післяопераційного ведення змінився – при надійному шві ахілла гіпсовий лонгет застосовується тільки до коліна, а це вже не мале послаблення – хто відчував принади скутого коліна в положенні згинання, той зрозуміє. Але це ще не все! На ринку ортопедичних виробів з’явився і схвалений усіма спільнотами хірургів стопи та гомілковостопного суглоба спеціальний ортез (легкий, але міцний чобіт з регульованою кількістю підп’яткових вставок).У ньому можна ходити з першого дня після операції без милиць майже з повним навантаженням на оперовану ногу, видаляючи щотижня по одній вставці! І це реально дає ранню функцію у вигляді самостійної ходьби з повноцінним тренуванням м’язів та функцією гомілкостопа. Період зрощення йде паралельно з реабілітацією і необхідності в подальшій розробці немає!
І тому застосовуються операції з транспозиції (переміщення місць прикріплень) менш значних сухожиль у зону п’яткового. Далі все, як описано вище – ортез, ЛФК, масаж фізіотерапія.

Пошкодження внаслідок захворювання сухожилля.

Існує ще одна складна категорія пошкоджень п’яткового сухожилля на тлі попереднього дегенеративно-запального захворювання оного, а тим більше розрив після введення в тканини стероїдів навколосухожильні з метою лікування. Тут має бути підхід тільки реконструктивний – не можна пошити свідомо «хвору» тканину і пацієнт потребує транспозиції здорового, менш значущого сухожилля на місце пошкодженого ахіллу.

Кому операція не показана:

  1. Ослабленным больным.
  2. Пацієнтам у стані травматичного шоку та коми.
  3. Діабетикам з некерованою глікемією.
  4. При вираженому порушенні іннервації кінцівки.
  5. Неадекватним пацієнтам із психічними захворюваннями.
  6. Пациентам с гнойничковыми кожными заболеваниями.

Резюме: травматичний розрив ахіллового сухожилля щодо складного пошкодження, яке потребує оперативного лікування фахівцем ортопедом у якомога короткий термін з моменту виникнення із застосуванням сучасних матеріалів та методу зшивання, та ранньої функції – ходьба з перших днів після операції із зростаючим навантаженням.

Запис на консультацію до доктора ортопеда-травматолога Хмаренко О.М. по тел.:+380955058547, +380976356696( деталі в разділі Контактна інформація).

Якщо у вас виникли запитання, надішліть їх нам, заповнивши наведену нижче форму. Ми обов’язково відповімо вам на вказану адресу електронної пошти.

    Ваше імя (обязательно)

    Ваш E-Mail (обязательно)

    Тема

    Повідомлення